Trasa nr 13: "Izerska Pętla" (41 km.)

Trasa średnio trudna, w 90% prowadząca po drogach szutrowych.
Trasa średnio trudna, w 90% prowadząca po drogach szutrowych. Urozmaicona z pięknymi widokami na poszczególne pasma Gór Izerskich zarówno Polskiej jak i Czeskiej strony oraz Karkonoszy. Jedna z bardziej atrakcyjnych w systemie szlaków rowerowych Szklarskiej Poręby. Trasa przebiega przez Osadę Orle oraz niedaleko małej malowniczej czeskiej osady Jizerka położonej u podnóża góry Bukowiec (1005 m.n.p.m.).
 
Orle - dawna osada położona na wysokości 825 m.n.p.m. Do końca XIX wieku funkcjonowała tu huta szkla, której włascicielami byli Schaffgotschowie. Znajduje się tu osada turystyczna, gdzie w okresie letnim można dojechać samochodem po wcześniejszym uzyskaniu płatnego pozwolenia od Nadleśnictwa Szklarska Poręba.
Jizerka - najwyżej położona osada na terenie Północnych Czech, w Górach Izerskich (do wysokości 860 m.n.p.m.). Założona w 1539 r. stała się osadą drwali, szklarzy, poszukiwaczy szlachetnych kamieni oraz uciekinierów. W XIX wieku istniały tu dwie huty szkła co upamiętnia znajdująca się w centrum kamienna piramida. Dzisiaj jest to ośrodek turystyki letniej i zimowej.


powrót
Siedziba Stowarzyszenia Zobacz na mapie

© 2023 Stowarzyszenie Cyklistów Szklarska Poręba Na Dwóch Kółkach - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : stronyhotelowe.pl