Trasa nr 12: "Artystyczna" (12 km.)

Trasa w całości przebiega drogami i ścieżkami Szklarskiej Poręby.
Trasa w całości przebiega drogami i ścieżkami Szklarskiej Poręby. Łączy najważniejsze miejsca związane ze kulturą i sztuką w mieście, m.in. domy: Braci Hauptmanów (Muzeum Karkonoskie) i Wlastimila Hoffmana oraz Esplanadę z pracownią p. Koneckich. Warto zatrzymać się też na dłużej na Złotym Widoku.
 
Dom Wlastimila Hofmana - tutaj w latach 1947-70 żył i tworzył Wlastimil Hofman, autor słynnej "Spowiedzi" (1906), jeden z najwierniejszych uczniów Jacka Malczewskiego.  W tym uroczym budynku powstało wiele portretów zamieszkałych niegdyś w okolicy dzieci i ludzi zaprzyjaźnionych z malarzem i jego żoną Adą. Obecnie budynek ma prywatnego właściciela.
Zainteresowani odwiedzinami w domu artysty, powinni, jeśli nie stanowią licznej grupy, na miejscu, na ul. Matejki 14 poprosić gospodarza o oprowadzenie lub zwrócić się o pomoc do Biura Informacji Turystycznej.
Muzeum Karkonoskie - otwarte w 1995r. Wczęśniej mieszkali tu znani pisarze, bracia Carl i Gerhart Hauptmann. Oprócz wystaw biograficznych związanych z braćmi Hauptmannami i galerii malarstwa Wlastimila Hofmana gromadzi eksponaty związane z historią Szklarskiej Poręby, malarstwo Karkonoszy i eksponaty związane z legendami o Duchu Gór.
Złoty Widok - pokaźny próg granitowy opadający 20 metrowym urwiskiem do doliny Kamiennej. Stanowi świetny punkt widokowy na Karkonosze (przy dobrej pogodzie można z niego dostrzec Śnieżkę). W jego pobliżu znajduje się grób Ducha Gór Rzepióra (niem. Rübezahl), Chybotek oraz Dom Wlastimila Hofmana.


powrót
Siedziba Stowarzyszenia Zobacz na mapie

© 2021 Stowarzyszenie Cyklistów Szklarska Poręba Na Dwóch Kółkach - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : stronyhotelowe.pl