Stara Kamienica

Sídlo z dob zámků a bájí o vědmách

     Piastovský kníže Boleslav II. Rogatka věnoval rytíři Siboto Sciffowi půdu a hrad v místě nazývaném Stara Kamienica. Doba největšího rozkvětu zámku přišla ve druhé pol. 16. stol., kdy byl přestavěn na renesanční rezidenci Schaffgotschu - rodu, který se hlásí k rytíři Siboto Scoffovi jako ke svému zakladateli. V roce 1758 zámek zachvátil požár, po kterém už nebyl obnoven. Dnes zámecká zřícenina stojí uprostřed vesnice, poblíž pozdněgotického kostela zasvěceného sv. Janu Křtiteli, a připomíná to, že dnešní středisková obec Stara Kamienica je skutečně starým sídlem. říká se, že její počátky sahají do 12. a možná až do 10. stol.
    Zříceninu hradu najdeme také na východní straně obce, ve vsi Rybnica. Na západní straně od obce Stara Kamienica, v vesnicích Mała a Nowa Kamienica, hrady neuvidíme. V té první se ke konci 18. stol začalo s těžbou kobaltu. Najdeme zde několik hrázděných a podstávkových staveb, stejně tak jako v lokalitách Antoniów, Chromiec a Kromnów, kde je také dřevěný kostel sv. Jiřího pocházející z 16. stol. Ve vsi Nowa Kamienica je možné navštívit lom Bílý kámen (Biały Kamień). Po sklářské huti, která v obci fungovala od 14. do 18. stol., zbylo jen struskoviště ve vsi Chromiec.
    Koho struskoviště nezajímá, ať jede dále do vsi Kopaniec, kde si může prohlédnout zachovalý soubor původní zástavby. Ve vsi lze navštívit Lidové divadlo, prohlédnout si místní galerií nebo jen tak chvíli meditovat u kostela sv. Antonína. Na venkovní straně jsou na jeho zdech bohaté barokní epitafy.
    V horní části vesnice Kopaniec se nacházejí kamenné valy, s výškou dosahující místy skoro 5-6 m. Jejich původ není zcela jasný. V zimě na nich taje sníh, v létě se tady hřejí ještěrky. Lesy nad vesnici jsou plné tajemství a moci temnot. Tak například kultovním místem prý kdysi byl Babí průsmyk (Babia Przełęcz, 647) a v jeho blízkosti, možná že u Sovího kamene (Sowi Kamień), byl pohanský chrám. Vrch Ciemniak (699 m), který se týčí nad průsmykem, kdysi rády navštěvovaly vědmy i bylinkářky, které tu hledaly rostliny do svých lektvarů. Je lepší nechodit tam po setmění, protože kdo ví jestli se tam stále netoulají.
 
Sandra Nejranowska
Sedlo Viz na mapě

© 2022 Stowarzyszenie Cyklistów Szklarska Poręba Na Dwóch Kółkach - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : stronyhotelowe.pl