Piechowice

Ze strany venkovských sídel

     Cestou od Szklarské Poręby nechávám v místě nazývaném U tří javorů na pravé straně cestu Droga pod Reglami a pokračuji rovně do obce Michałowice. Podle podmočené louky s potokem Rudnik poznávám, že už jsem na místě. Když přijíždím k autobusové zastávce, obdivují kouzelný pohled na Krkonoše. Obec Piechowice, ke které kromě Michałowic patří také osady Górzyniec, Piastowa a Pakoszowa, celá na tomto pozadí zkrásní, je však více důvodu, proč stojí za to ji navštívit.
     V malebných Michałowicích s hezkou zástavbou rodinných vilek a penzionů mají svá sídla divadla: Teatr Nasz a Teatr Cinema. Vesnice je také domovem malíře Pawła Trybalského. Dalo by se tedy usoudit, že Michałowice založené údajně třemi Michaly, náboženskými exulanty z Čech, dostávají dnes nový výraz činnosti umělců a příznivců jejich kumštu.
     Ženu se dolů asfaltkou do Piechowic, projíždím tunelem vytesaným ve skále ještě před válkou. Myslím na štoly v údolí Cicha Dolina poblíž cesty z Piechowic do Sobieszowa. Před válkou prý v nich byly schované bankovní depozity Třetí říše. Údolí potoku Cichy ukrývá také stopy po vzniklé někdy koncem 13. stol sklářské huti. Dá se předpokládat, že ti, kdo v ní pracovali, žili v osadě, které byla předchůdkyni dnešních Piechowic a první zmínka o ní pochází z roku 1305.
     Samotné město Piechowice je dobře udržované a najdou se zde hezké obytné budovy, i když se znatelnou patinou stáří, je to však spíše průmyslová než turistická lokalita. Mířím tedy raději na západ do lokality Górzyniec, která vznikla v 1705 roce osídlením ze sousedních Piechowic. Osada leží na úbočích Kamienického hřebene, v údolí říčky Mała Kamienna. Je tady ticho a klid, blízko jsou Bobří skály (Skały Bobrowe), ze kterých je krásná vyhlídka na Krkonoše i do Jelenohorské kotliny. Možná se odtud vydám do přírodní rezervace Šafrány w Górzyńcu a možná přece jen zahnu do údolí říčky Kamienna směrem k vodopádu Szklarka, který je na území Piechowic.
 
Sandra Nejranowska
Sedlo Viz na mapě

© 2022 Stowarzyszenie Cyklistów Szklarska Poręba Na Dwóch Kółkach - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : stronyhotelowe.pl